Blog

Na degustaci vinařství Plaček bodovalo Rosé a “Večerka”

13.04.2015 | Autor: Marie

Vinařství Jan Plaček z Moravských Bránic představilo minulý čtvrtek svá vína na degustaci pro portál Mojivinari.cz. A byl to příjemný zážitek. Bodovala červená vína, ale i nová bílá a růžová vína z ročníku 2014, která potěšila nejenom chutí ale i přátelskou cenou.

 

Manželka majitele vinařství Jana Plačka, Hanka Plačková, která degustaci vedla, představila pět bílých vín, jeden klaret, jedno růžové a tři červená vína. Degustaci zahájil vzorek Veltlínského červeného ranného 2014. Svěží víno s ovocnou chutí, svěží kyselinkou (zbytkový cukr: 0,5  g/l, kyseliny: 5,7 g/l) a velmi příjmnou cenou 95 Kč.

 

Následoval také velmi suchý a už trochu uhlazenější Ryzlink Rýnský ročník 2013 v pozdním sběru s příjemnými petrolejovými tóny. Po něm polosuchá jakostní Pálava ročníku 2014 s poměrně nízkým obsahem zbytkového cukru (zbytkový cukr: 5,4 g/l, kyseliny: 8,6 g/l).

 

Předposlední z bílých vín bylo Rulandské šedé, polosuché jakostní víno z ročníku 2014.

 

Po něm následovalo velmi příjemné, polosladké Zweigeltrebe Rosé, s příjemnou ovocnou vůní, které se i díky nízké prodejní ceně (105 Kč za láhev) stalo jedním z nejoblíbenějších vzorků degustace.

 

Pro srovnání s rosé vínem následovalo Rulandské modré v klaretu, rovněž polosladké a méně voňavé.

 

Bílá vína zakončil vzorek sladkého Sauvignonu ve výběru z bobulí, ročník 2012, které se hodí pro skutečně výjimečné příležitosti.

 

Červená vína uvedl vzorek André, ročník 2013, které se po výrazném Sauvignonu trochu ztrácelo, i díky méně výrazné vůni i chuti.

 

Přece jenom více bodovala až následná Frankovka, v pozdním sběru, ročník 2012, s příjemně vysokým zbytkovým cukrem a výrazným ovocným aroma s nádechem vanilky.

 

Nejlepší z červený vín byl i nejdražší vzorek degustace, Cabernet Sauvignon ve výběru z hroznů, ročník 2012, který oslovil velmi výraznou vůní po sušených švestkách, peckách i plnou chutí a vyváženým poměrem cukru i kyselin.

 

Vína představená na degustaci vinařství Plaček již brzy doplní do své e-shopu na portálu Mojivinari.cz.

 

Na další řízenou degustaci se můžete těšit v pondělí 27.4. Svá vína tentokrát představí Petr Skoupil z vinařství Skoupil z Velkých Bílovic. Místa si můžete rezervovat už nyní na e-mailu info@mojivinari.cz.