Blog

Víno z posledního kopce, kde se pěstuje vinná réva

14.10.2015 | Autor: Marie

"Jestli chutnám víno každý den? No samozřejmě, teď na podzim minimálně dvakrát denně projdu celý sklep a všechno okoštuji. Když víno kvasí, jinak to ani nejde," říká o své práci Iva Šantavá, šéfka výroby vína z vinařství Blatel z Blatnice pod Svatým Antonínkem. A vypráví dál. O tom, proč jsou jejich vína jiná, jaký je letošní ročník, že teď raději pije červené nebo o tom, jaké víno by vám rozhodně doporučila k ochutnání.

 

MOJIVINARI.CZ: Jste vedoucí provozu výroby vína. Jak vypadá vaše práce ve vinařství?

Každodenně řešíme, které víno se bude chystat na lahvování nebo materiálové věci, gró je ale v období od poloviny srpna do prosince, takže teď. Řídíme sběr, kdy si nejprve děláme předsklizňové analýzy s vinohradníkem, podle toho plánujeme sklizeň a potom mám na starost veškeré zpracování, technologické postupy - co jak bude zpracované, jak to bude vyráběné, chystání vín do lahve, co půjde do sudu. Je to zkrátka celý proces výroby výroby vína až do vyskladnění.

 

MOJIVINARI.CZ: A chutnáte všechna vína každý den?

Minimálně dvakrát denně, někdy i víckrát. Teď na podzim, až do listopadu, když vína kvasí, je to nezbytné. Tohle víno je živé a mění se každou hodinu. 

 

MOJIVINARI.CZ: Jaké víno z vaší aktuální nabídky byste doporučila na ochutnání někomu, kdo vína z Blatelu nezná?

Určitě je to Rulandské šedé (pozn.: můžete ochutnat i v degustačním boxu), 2014, které je polosuché, velice příjemné, aromatické, do tropického ovoce, velmi příjemné na ochutnání. Zajímavé je třeba i srovnání našich Sauvignonů. Máme dva, jeden je z Dílců a je takový tropický, ovocný, a potom v Hluku máme vinice, tamní Sauvignon je travnatý, kopřivový, který dřív všichni znali. To je příjemné srovnání. 

Pak bych doporučila určitě naše Merloty (pozn.: červený Merlot, výběr z hroznů 2012 můžete ochutnat v degustačním boxu). U nich jsme přichystali pro naše zákazníky Merloty v celé škále barev, od bílé, respektive klaret, po růžovou až červenou. Kromě barev jsou rozdíly ještě v cukru, protože jednotlivá vína se pohybují na škále suché, polosuché a polosladké. A za ochutnání stojí určitě i naše VOC vína, třeba VOC Rulandské bílé 2013, které máme v nabídce.

 

MOJIVINARI.CZ: Vaše vinařství je jedno z nejseverněji položených u nás. Čím se to podepisuje na vašich vínech?

Jsme s nadsázkou řečeno na posledním kopci, kde se pěstuje vinná réva. Díky tomu i naše hrozny jsou trošičku jiné, třeba i v obsahu kyselin. Naše vína působí svěžeji a jsou tím i trochu plnější, protože kyselina ovlivňuje i extract. Díky podloží jsou i víc minerální v chuti.  

 

MOJIVINARI.CZ: Takže když se letos mluví o tom, že někteří vinaři budou muset vína přikyselovat, vy budete mít ideální hladinku kyselin?

Byli bychom strašně rádi, kdyby to tak bylo. My totiž jinak musíme každý rok s kyselinkou pracovat. Protože když mají na Mikulovsku nebo Znojemsku kyselin 8, tak my máme 11.

 

MOJIVINARI.CZ: Jaké podle vás bude víno z ročníku 2015?

Myslím, že tato vína budou velice pěkná, příjemná, aromatická, voňavá. Hrozny na vinicích jsou zdravé, absolutně bez jakýchkoliv problémů, krásně vyzrálé díky počasí, které panovalo. Hrozny Ruland nebo Sauvignonu měly už koncem září cukernatost kolem 21 až 22, takže to vypadá, že vše bude v pozdní sběrech a vyzrálejší. Zkrátka ročník 2015 se jeví velice dobře a myslím, že by mohl být krásný.

 

MOJIVINARI.CZ: Kterým odrůdám by mohl letošní rok nejvíce svědčit?

My jsme se o tom zrovna nedávno bavili a jak jsme si procházeli naše vinice, shodli jsme se, že velice dobře se jeví Ryzlinky rýnské. Už hrozny chutnají po tropickém ovoci. Velmi pěkné by se mohly být i Sauvignony nebo Muškáty moravské. Už v hrozny jsou všechny tyto odrůdy velice zajímavé.

 

MOJIVINARI.CZ: Vy jste jedni z největších pěstitelů odrůdy Merlot a letošní rok by červeným odrůdám měl obzvlášť svědčit. Jaká budou vaše vína?

Doufám, že tento ročník by po třech přechozích mohl být na červená vína velice dobrý a zajímavý. Hrozny jsou absolutně zdravé, vypadá to, že by mohly viset až do konce října a že by mohly krásně vyzrát, už teď jdou cukry pomalu nahoru a dozrávají pecičky. V poměru ke kyselinám by tento ročník mohl být velice zajímavý, vína by mohla být plná, extraktní a hodně vyzrává.

 

MOJIVINARI.CZ: Děláte červená vína i v bariku?

Neděláme. Dřív jsme je používali, ale teď žádné barikové sudy nemáme. Letošní rok jsme ale kvůli našim Merlotům kupovali velké třítisícilitrové sudy z francouzského dubu. Nejde nám ani tak o ovlivnění aromatiky, ale spíš o ideální prodýchnutí červeného vína, aby se zjemnily tříslovinky a víno se trochu harmonizovalo. 

 

MOJIVINARI.CZ: Jaké víno vlastně vy sama nejraději pijete?

Rok, dva zpátky to byla z 99 procent bílá vína, ale poslední dobou si velice ráda otevřu i červené víno. Zase je to o tom, jaké to červené víno je, mám totiž ráda taková ta plná, hutná, extraktivní červená vína.

 

MOJIVINARI.CZ: A najdete si taková červená vína i na Moravě?

Myslím, že ano. Chodím hodnotit i na výstavy, jsem člen degustačních komisí, takže mám možnost prochutnat velkou část produkce a vím, že u nás taková vína jsou také.

-------------

Znáte víno z vinařství Blatel? A jaké Vám chutnalo nejvíce? Napiště nám na FACEBOOK